Jaki nowotwór rodzi się po cichu?

Nowotwór wykryty wcześnie to najbezpieczniejsza opcja. Wielokrotnie choroba bawi się jednak z pacjentem i lekarzem w chowanego. Jakie rodzaje zmian nowotworowych mogą pozostawać długo nieuchwytne i dlaczego?

„Wujek Google zawsze znajdzie ci raka”. Pewnie obiło wam się to powiedzenie o uszy. Częściowo jest w tym ziarno prawdy. Do wszystkich treści w sieci podchodźmy z dystansem. Podstawa to dobry specjalista, który porówna wiedzę o chorobie z obrazem klinicznym pacjenta. Ten artykuł ma służyć poszerzeniu wiedzy. Panika i usilne dopatrywanie się w sobie objawów nowotworu nie jest najlepszym pomysłem!

W oparciu o informacje w rzetelnych źródłach i portalach medycznych podsumowaliśmy atypowe, mało specyficzne objawy nowotworów. Często są one zbliżone do mniej poważnych chorób. Utrudnia to sprawne namierzenie winnego, a sam chory przez długi czas może nosić w sobie tikającą bombę.

Rak jąder

Powstawanie nowotworu w jednym lub dwóch jądrach potrafi nie dawać żadnych oznak. W tym przypadku szczęśliwcami są panowie, którzy odczuwają objawy wcześniej. W niektórych przypadkach można dostrzec charakterystyczny guzek w mosznie, ale nie jest to regułą. Uwagę powinny zwrócić także: powiększenie jądra, zaczerwienienie skóry moszny lub uczucie ciężaru w jej obrębie.

Rak szyjki macicy

Objawy często dają o sobie znać w późniejszych stadiach. Nie trudno przypisać początkowe symptomy zupełnie innym źródłom. Parcie na mocz, krwawienie po stosunku, czy zaparcia nie kojarzą się intuicyjnie z nowotworem. Mimo to mogą towarzyszyć rozwojowi raka szyjki macicy. Do wizyty kontrolnej powinny również zmobilizować krwawienia pomiędzy miesiączkami. Wyjście z pułapki nieoczywistych objawów raka szyjki macicy lub ich braku to regularna cytologia. Umożliwia ona wykrycie komórek przedrakowych. Leczenie prewencyjne, podjęte w porę, uśmierzy przeciwnika w zarodku.

Rak trzustki

Objawy mogą być subtelne. Zwykle dają o sobie znać w zaawansowanym stadium. Początkowo chory może odczuwać ból brzucha, jadłowstręt, uczucie pełności po posiłku, czy osłabienie. Podobne objawy dają m.in.: stres, nieswoiste zapalenia jelit, czy zespół jelita wrażliwego. Dlatego przy utrzymywaniu się takich dolegliwości lekarze często zlecają badania obrazowe. Na ten moment nie ma prostego, taniego i bezpiecznego badania wykrywającego wczesne postacie raka trzustki. Badanie markera Ca 19-9 nie . daje jednoznacznej odpowiedzi. Rak trzustki występuje rzadziej w populacji na tle innych nowotworów. Przez to nie prowadzi się powszechnych badań przesiewowych w kierunku jego diagnostyki.

Rak piersi

Samobadanie piersi ma ogromną wartość. Guz często nie boli! Pomocna jest także regularna mammografia. Wykrywa guzy, gdy są one nadal małe i nie występują żadne inne objawy. Wniosek? To, że nic nie uciska ani nie boli to nie wymówka, by unikać badania kontrolnego.

A co z rakiem sutka? Czy można pomylić go z inną chorobą?

Tak! Rak sutka może być mylony z chorobami dermatologicznymi wywołującymi podobne zmiany skórne. Wiem z doświadczenia. Doświadczeni lekarze z reguły w przypadku przewlekłego obrzęku, rany sutka bądź wysięku decydują się na pobranie wycinka do biopsji. Owszem, wycinek z tak drażliwego miejsca nie napawa entuzjazmem. Jeśli coś może ci uratować życie, warto jednak zacisnąć zęby.

Rak prostaty

Początkowo może nie dawać żadnych wyrazistych sygnałów. Wraz z zaawansowaniem pojawiają się dolegliwości wywołane przeszkodą podpęcherzową. Przydatne badanie to PSA w surowicy. Jest jednak drobne „ALE”. Marker ten nie jest swoisty dla raka gruczołu krokowego. Jego stężenie wzrasta na skutek rozrostu łagodnego oraz zapalenia stercza. Powszechnym i najbardziej dostępnym badaniem jest ultrasonografia przezodbytnicza. Badania poszerza się o tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, a w przypadku wykrycia zmiany przez biopsję.

Rak jajnika

Objawy mogą na początku nie być oczywiste. Gdy już się pojawią, są nagłe i uporczywe. Dolegliwości gastryczne bywają przez długi czas jedynym objawem. Wzdęcia, przelewanie treści żołądkowej, czy powiększony brzuch brzmią jak zwykła niestrawność. Jeśli jednak mimo wielu badań układu pokarmowego i zdrowej diety nadal nie jest znana przyczyna twoich dolegliwości jak: przewlekłe zaparcia i biegunka, uczucie pełności po posiłku, czy notoryczne wzdęcia, rozważ wizytę u ginekologa!

Rak płuc

Częsty kaszel i chrypka to czasem jedyne dolegliwości w początkowym stadium. Trudno jednak intuicyjnie powiązać te dolegliwości z chorobą nowotworową. Podobnie objawia się m.in.: alergia, infekcja, czy spływająca do górnych dróg oddechowych flegma. Badanie fizykalne, obrazowe lub mikroskopijna analiza plwociny powinny pomóc lekarzowi ocenić, czy warto podjąć trop nowotworu. Odradzamy jednak, by częsta flegma, czy chrypiący głos przyprawiały od razu o czarny scenariusz!

Rak skóry

Warto mieć na oku swoją skórę. Nawet małe znamiona, czy plamy, mogą zwiastować nowotwór. Jeśli zauważysz u siebie nawet drobną, utrzymującą się zmianę, nie zwlekaj z wizytą u dobrego dermatologa. Podkreślam słowo „dobrego” nie bez powodu. Moje zmiany główkowały wielu, zanim trafiłam na najlepszych. Bardzo ważne, kto pobiera wycinek w trakcie biopsji i kto go analizuje. Odradzam badanie w niesprawdzonych, prywatnych placówkach, w których kuszą szybkim czasem wykonania. Najczęściej to o wiele słabsza jakość w porównaniu do szpitalnych poradni dermatologicznych. Szybkie wykonanie badań jest w cenie, ale nie powinniśmy zapominać również o ich jakości. Sama popełniłam taki błąd. Zależało mi na sprawnej biopsji zmian skórnych. Skorzystałam z prywatnej placówki tylko ze względu na szybkie terminy. Lekarz prowadzący nie miał cienia wątpliwości co do słabej jakości opisu. Zdecydował o powtórce wycinków. Pomógł mi w dotarciu do jak najlepszej histopatolog w mieście. Skutek? W krótkim odstępstwie czasu miałam dwukrotne pobranie wycinków.

Rak jelita grubego

Ten wolno rozwijający się nowotwór może długo rozwijać się po cichu. Kluczowe badanie to kolonoskopia. Mało osób wykonuje ją, gdy nic ich nie boli. Na początku objawy są skąpe, mało charakterystyczne lub nie ma ich w ogóle. Ból brzucha i wzdęcia na pierwszy rzut oka kojarzą się z nieodpowiednią dietą, skutkiem ubocznym leków, schorzeniami dróg żółciowych lub chorobą wrzodową.

Lokalizacja guza pierwotnego często warunkuje objawy. Przy raku prawej połowy okrężnicy najczęściej pojawiają się:

 • osłabienie ogólne
 • brak łaknienia
 • krew w stolcu (często utajona, nie objawowa),
 • anemia bez innych objawów ze strony przewodu pokarmowego (okresowe spadki poziomów hemoglobiny),
 • utrata masy ciała oraz
 • rzadziej natomiast zmiana rytmu wypróżnień.

Chorzy z nowotworem w lewej części okrężnicy i odbytnicy częściej skarżą się na:

 • zaparcia (postępujący naciek komórek nowotworowych upośledza drożność jelita),
 • biegunki
 • trudności z wypróżnieniem – stolce twarde, „ołówkowate”,
 • wzdęcia,
 • kurczowe bóle brzucha.

Nowotwory zlokalizowanie nisko wywołują uczucie niepełnego wypróżnienia, naglące i bolesne parcia, świeża krew w stolcu.

A co z jelitem cienkim?

Początki nowotworu jelita cienkiego są często bezobjawowe. Szacuje się, że od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia prawidłowej diagnozy upływa przeciętnie od 4 do 7 miesięcy. Pacjenci zgłaszają bóle brzucha po posiłku, nudności, wymioty, utratę wagi i osłabienie. Bardziej zaawansowane sygnały to niedrożność układu pokarmowego lub przedziurawienie ściany jelita. To drugie jest charakterystyczne dla chorych z mięsakiem lub chłoniakiem. Guzy w okolicy ujścia żółci w dwunastnicy mogą objawiać się tzw. żółtaczką mechaniczną. Morfologia może wykazać: niedokrwistość mikrocytarna, hiperbilirubinemię lub zwiększony poziom enzymów świadczących o niewydolności wątroby w surowicy. Jelito cienkie bada się za pomocą enteroskopii lub endoskopii kapsułkowej.

Rak nerki

Choroby nerek pozostają wciąż nie tak łatwe do wykrycia. Według statystyk w Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi 210 tys. pacjentów. Badania przesiewowe wskazują na 4 miliony chorych! Skąd ta różnica? Schorzenia nerek są podchwytliwe. Zmęczenie i nietolerancja wysiłku mogą być jedynymi objawami na początku choroby. Dolegliwości zaostrzają się często dopiero, gdy guz na dobre zagości w ciele pacjenta. Krwiomocz występuje u około 40-60% chorych. Zazwyczaj jest bezbolesny. Może pojawić się na każdym etapie choroby, szybciej u chorych z zajętym chorobą układem kielichowo-miedniczkowym.

Guz nerki rzadko bywa wyczuwalny przez powłoki. Najczęściej wykrywany jest przypadkowo w USG. Charakterystyczny jest ból kolkowy lub tępy w okolicy lędźwiowej. U sporej ilości chorych dają o sobie znać: spadek masy ciała, zapalenie wielomięśniowe, nocne poty, upośledzenie funkcji wątroby, amyloidoza. Mogą pojawić się też tzw. zespoły paraneoplazmatyczne (ektopowe wydzielanie substancji biologicznie czynnych takich jak: parathormon, erytropoetyna, fosfataza alkaliczna, prostaglandyny, ACTH, insulina, aldosteron, gonadotropiny, IL-6.

Mamy nadzieję, że powyższa lektura była dla Was przydatna.

Źródła:

https://portal.abczdrowie.pl/najczesciej-lekcewazony-objaw-raka-jajnika
https://www.onkonet.pl/dp_npp_rakokreznicy.php
https://www.medonet.pl/zdrowie,choroby-nerek–dlugo-nie-daja-objawow–latwo-pomylic-je-z-innymi-dolegliwosciami,artykul,46616435.html
https://www.onkonet.pl/dp_nump_raknerki.php

How Long Can You Have Cancer Without Knowing? Plus Early Detection (healthline.com)