Konferencje
Integracja i docenienie najlepszych fachowców
Naszym celem jest integracja najlepszych fachowców i naukowców z dziedziny nauk o człowieku.
Jesteśmy organizatorami cyklicznej konferencji naukowej pn. “Forum Współpracy Diagnostycznej”, która odbywa się w formie online. Odbiorców stanowią lekarze, psychologowie oraz inni eksperci z zakresu zarządzania procesami w systemie opieki zdrowotnej.
28 października 2023 roku odbyła się I edycja konferencji “Forum Współpracy Diagnostycznej”. W wydarzeniu w formie online wzięło udział łącznie ok. 140 ekspertów i studentów. Wśród wykładowców pojawili się genetycy, immunolodzy, psychologowie oraz wybitni studenci psychologii, którzy przygotowali wykład na temat interdyscyplinarnego podejścia w diagnostyce.
Sednem konferencji było ukazanie złożoności poszukiwania diagnozy nie tylko po stronie pacjentów, ale także po stronie specjalistów. Obecny stan wiedzy, szczególnie z zakresu genetyki, jest wciąż w trakcie rozwoju i niestety nie da się rozpoznać nawet dzięki najbardziej zaawansowanym badaniom genetycznym wszystkich rzadkich chorób. Diagnozą w przypadku niektórych pacjentów jest wiele diagnoz różnych chorób, o czym opowiedziała na konferencji m.in. pani immunolog. Wyzwaniem dla tego rodzaju pacjentów jest wielość opiekujących się nimi specjalistów, każdy od innego schorzenia. Z kolei diagnostyka chorób o podłożu psychicznym jest także ogromnym wyzwaniem. Zarówno choroby psychiczne mogą przejawiać się poprzez dolegliwości fizyczne, jak i schorzenia organiczne mogą wywoływać zaburzenia zdrowia psychicznego.
9 listopada 2024 roku odbyła się II edycja konferencji “Forum Współpracy Diagnostycznej”. W wydarzeniu w formie online wzięło udział łącznie ok. 230 ekspertów i studentów. Wśród wykładowców pojawili się genetycy, specjaliści medycyny funkcjonalnej oraz psychologowie i psychoterapeuci.
Motyw przewodni II edycji konferencji stanowiło maskowanie się schorzeń. Wymiana doświadczeń i wiedzy specjalistów stanowi ważny element codziennej pracy osób działających na rzecz poprawy stanu zdrowia pacjentów, w tym długo diagnozowanych. Podkreślono istotność współpracy specjalistów różnych modalności oraz zalety holistycznego podejścia do diagnozy pacjentów. Równie ważnym elementem jest odpowiednia komunikacja pacjenta z lekarzem oraz lekarza z rodziną, o czym wspominał każdy z prelegentów.
Jako Fundacja poczyniliśmy pierwszy krok w stronę integracji środowiska medycznego i psychologicznego w możliwie najbardziej całościowym spojrzeniu na złożone przypadki. Bardzo dziękujemy wszystkim prelegentom oraz słuchaczom za uczestnictwo w wydarzeniu!
Osoby zainteresowane obejrzeniem zapisanych transmisji obu edycji wydarzenia, zachęcamy do dołączenia do zamkniętej grupy na Facebooku. Odnośnik poniżej.