Aktywność fizyczna dla każdego — obudź w sobie radość, dzięki zabawie poprzez ruch

”Nie działać, a jeżeli już, to powoli, jakby nie o wynik działania chodziło, ale o sam ruch, sam rytm i melodię ruchu. Sunąć powoli, przyglądając się falowaniu czasu, nie odważać się więcej płynąć na nim z prądem ani rzucać się pod prąd”.

Olga Tokarczuk, Dom dzienny, dom nocny

Powyższy cytat stanowi ideę, jaka stoi za zajęciami, na które chciałybyśmy Państwa serdecznie zaprosić. 

Chcemy zorganizować dla Państwa zajęcia ruchowe i somatyczne, dzięki którym będą mogli Państwo zadbać o swoje samopoczucie, zrelaksować się, czerpać radość z ruchu i połączyć się z innymi osobami o podobnych doświadczeniach. Chcemy stworzyć warunki, w których niezależnie od ograniczeń organizmu, każdy będzie mógł skorzystać z proponowanych praktyk i czerpać z ruchu w grupie wspierających osób. 

Dlaczego zajęcia ruchowe?

Ruch oprócz wielu udowodnionych korzyści dla zdrowia fizycznego i mentalnego, może stanowić świetne narzędzie do wglądu w siebie, rozwijania świadomości ciała, nauki słuchania swoich potrzeb, a także integracji z innymi ludźmi. Wsparcie społeczne również gra ogromną rolę w naszym zdrowieniu dlatego, chcemy poprzez te zajęcia stworzyć miejsce, gdzie to wsparcie również Państwo otrzymają. 

Oprócz tego ruch może służyć do budowania poczucia sprawczości, czyli poczucia, że mam wpływ na swoje życie. Wiemy, że osoby chore, poszukujące diagnozy przez lata, często tracą to poczucie wpływu. Jednocześnie jest ono bardzo ważne, nie tylko w dążeniu do uzyskania diagnozy, ale też codziennym życiu. Dlatego chcemy wspierać Państwa w zachowaniu lub przywróceniu poczucia sprawczości. 

Jak będą wyglądały zajęcia?

Zajęcia będziemy zaczynać od wczucia się w swoje ciało, uziemienia i wylądowania w „tu i teraz”, poprzez różnego rodzaju praktyki somatyczne. Kolejna część zajęć będzie oparta na założeniach movement, tańca intuicyjnego i metody Labana. 

Te dziedziny dopuszczają dużo dowolności i pola do interpretacji w ruchu. Dlatego trudno jest opisać jak dokładnie, będą wyglądać zajęcia, ponieważ każde mogą wyglądać trochę inaczej oraz dużo będzie zależało też od potrzeb uczestnika. Natomiast duża dowolność pozwoli na uszanowanie granic i potrzeb organizmu, a także eksploracje, która pobudzi ciekawość i kreatywność uczestnika. 

Zabawa poprzez ruch

” Myślę, że gdybyśmy mogli postrzegać świat trochę bardziej tak, jak widzą to nasze dzieci, bylibyśmy znacznie bardziej kreatywnymi ludźmi, znacznie bardziej rozsądnymi ludźmi. […] A jeśli naprawdę chcesz się dobrze bawić, podążaj za dzieckiem i naucz się bawić od nowa”.  

— Kathy Hirsh-Pasek, profesor psychologii w Temple University, badaczka roli zabawy w nauce. 

Zajęcia, które Państwu proponujemy to również zabawa poprzez ruch. W taki sposób najlepiej uczą się i rozwijają dzieci. Natomiast coraz więcej psychologów uważa, że również dorośli potrzebują się bawić. 

Możliwe, że większość z Państwa nigdy nie doświadczyła tej formy ruchu, jako że dopiero od niedawna tak naprawdę jest ona popularyzowana, ale wciąż nie wszyscy mają do niej dostęp. Tak jak ze wszystkim, co nowe, mogą przed tym pojawić się jakieś opory i wątpliwości. Jest to zupełnie naturalne, natomiast chcielibyśmy Państwa zaprosić do spróbowania tej formy ruchu, nawet jeżeli pojawiają się jakieś obawy. 

Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach i współtworzenia tej przestrzeni z nami. Wierzymy, że takie inicjatywy mają ogromną moc we wsparciu innych i tworzeniu społeczności wspierających się osób. Jeżeli chcą być Państwo częścią tego przedsięwzięcia, zapraszamy do wypełnienia ankiety uczestnictwa, która pomoże nam ocenić jak najlepiej dostosować zajęcia pod Państwa potrzeby oraz w jakim terminie je zorganizować.

Ankieta uczestnictwa: https://forms.gle/tRJsHKQJs4H72xbw8 

Wypełnienie ankiety spowoduje, że zostaną Państwo wpisani na listę uczestników i powiadomieni o szczegółach zajęć mailowo.